STORYTELLING! s Martinou Jánošíkovou

7. augusta 2023 to 8. augusta 2023 9.00 - 15.00

Čo je storytelling?

Pojem storytelling označuje, okrem samotného rozprávania príbehov, vedomú prácu s technikou (jazyk,
gesto, pohyb, dych, pauza, atď.). Storytelling ponúka k remeselnému opracúvaniu príbehov súbor cvičení a rozličné metodiky.

Čo nám rozprávanie príbehov prináša?

V každodennosti, vo vzťahoch, v komunikácii, vzdelávaní:

kultivovuje komunikáciu
vybrusuje citlivosť zmyslov
je to ďalší nástroj vo vzdelávaní
zmysluplný dôvod na prepájanie členov v rodine, skupine (cez ich spoločnú históriu, spomienky)
príležitosť na celoživotné vzdelávanie rozširovanie slovnej zásoby
lepšia koncentrácia
menší strach vystupovať pred publikom vedomá práca s rečou
Rozprávačstvo má za cieľ scitlivovanie, ale zároveň poukazuje na dôležitosť komunikácie, citu pre slová a hlavne počúvanie.
Veľkou výhodou storytellingu je jeho nenáročnosť a dostupnosť. Nepotrebujeme k tomu vôbec nič. Len našu predstavivosť, vďaka ktorej budú ožívať príbehy staré tisícky rokov, ale hlavne tie, ktoré sami zažívame.

Čo vám vie dielňa ponúknuť?

V našom prípade pôjde o ochutnávku, v ktorej nepreváži teória. Ponúknem praktické ukážky a cvičenia v menších skupinách.

Okruhy, ktorým sa povenujeme:

1. Aký typ príbehov sa hodí pre našu prácu a ako s ním narábať
Spoločná analýza prostredia, v ktorom sa pohybujeme v rámci pracovných kruhov, konkrétne príklady z
praxe – ako sú príbehy (klasické ale aj osobné) využívané v praxi a aké zákonitosti by mali byť dodržané.
2. Cvičenia
Snahou tejto dielne je byť čo najviac praktická a preto sa bude pracovať v menších skupinkách, aby nezostalo len pri teórii. Zameriame sa na stavbu príbehu pre rozprávačské účely.

Kedy to celé vypukne?

7. a 8. augusta od 9.00 do 15.00

Čo ma to bude stáť?

40.-€ osoba/kurz

Kde sa budeme stretávať?

V tréningovej miestnosti Malokarpatskej knižnice v Pezinku na Holubyho 5.

Kto vás bude sprevádzať?

Martina Jánošíková

Má za sebou Vysokú školu múzických umení, The Central School of Speech and Drama, Emerson College, iní rozprávači: Roia Gal_Or, Karmit Evenzur, Bári Voráčovej, Justína Svobody, Maji Bumberák, Umi Sinha, Philippa Kabali-Kagwa.
Sama je aktívnou rozprávačkou v spolku Príbehom na stope, vedie kurzy storytellingu Vo vlastnej šťave, lektoruje dve rozprávačské skupiny – medzigeneračnú Stanica Záhreb a v divadle Ticho a spol Storytelling v Tichu.