Ferdinand Písecký, pobočník generála Milana Rastislava Štefánika

V utorok 16. októbra 2018 sa pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR uskutočnila v našej knižnici v spolupráci s Múzeom Ľ. Štúra v Modre prednáška Mgr. Kataríny Hýllovej o významnej osobnosti našich regionálnych dejín, o Ferdinandovi Píseckom, pobočníkovi M. R. Štefánika. Prostredníctvom prezentácie sme sa zoznámili s jeho profesným a osobným životom – o jeho pôsobení v československých légiách počas 1. svetovej vojny, zoznámení s M. R. Štefánikom, pre ktorého sa stal najbližší spolupracovník a priateľ, stretávaní s vedúcimi osobnosťami odboja a jeho pôsobení v meste Modra, kde viedol učiteľský ústav. Povolaním bol učiteľ, zaslúžil sa o rozvoj slovenského školstva, vyučovanie v slovenskom jazyku a pozdvihol národnú hrdosť slovenskej mládeže. Prednášku spríjemnila návšteva vnučiek Ferdinanda Píseckého, ktoré sa s nami podelili o spomienky na svojho príbuzného.

Ak sa chcete bližšie oboznámiť so životom Ferdinanda Píseckého, v regionálnom oddelení našej knižnice sa nachádzajú publikácie:

Písecký, Ferdinand: M.R. Štefánik v mém deníku, Bratislava : Eos, 1934

Takáč, Ladislav: Životná cesta generála Ferdinanda Píseckého : pobočník gen. M. R. Štefánika, Bratislava : ARM 333, 2006

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.© 2015 Malokarpatská knižnica v Pezinku | ITIT.sk