FELIBER POETRY 2024

7. júna 2024 to 8. júna 2024

Pezinok, Modra, 7. – 8. jún 2024 Mestá Pezinok a Modra budú opäť žiť poéziou! Nápad zorganizovať medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Šiesty ročník sa uskutoční v termíne 8. 6. 2024 v Modre v Múzeu Ľudovíta Štúra. Pozývame vás na festival naplnený čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami a hudbou.

Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v Čechách a na Slovensku, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe.

Hlavnými hosťkami festivalu budú tentokrát poetky – Veronika Dianišková, Dominika Moravčíková, Ivica Ruttkayová, Nóra Ružičková, Juliana Sokol a česká poetka Anna Sedlmajerová (CZ), a básnici Erik Groch, Erik Ondreička, Ján Tazberík, Ján Zambor a Petr Borkovec (CZ), ktorý sa stal dvorným spolupracovníkom a každoročným hosťom  festivalu. Festival tento rok oslávi 120. výročie narodenia básnika Ladislava Novomeského, ktorý študoval na učiteľskom ústave v Modre, neskôr ako povereník pre školstvo a kultúru vystúpil na slávnostnom odhalení súsošia Frica Motošku Ľudovíta Štúr a jeho spolupracovníci na modranskom námestí v roku 1945 a stál aj pri zrode samotného múzea. Súčasťou festivalu budú vystúpenia básnika, prekladateľa a literárneho vedca Jána Zambora, ktorý sa venuje dielu Ladislava Novomeského a mladého historika z Múzea Ľudovíta Štúra Petra Dupaľa, ktorý predstaví “Modrana” Ladislava Novomeského.

Srdečne vás pozývame na poetický večer Víno ženy a spev, kde zaznejú básne v sprievode hudobného zoskupenia Moyezesovo kvarteto.

Pezinská časť festivalu na Schaubmarovom mlyne sa tento rok neuskutoční vo formáte ako ju poznáme z predchádzajúcich ročníkov kvôli rekonštrukcii mlyna.  Ešte pred začiatkom festivalu sa však v Malokarpatskej knižnici v Pezinku 7. júna o 10.00 h. bude konať detská recitačná súťaž v prednese poézie Maľovaná abeceda. V Modre sa bude festival konať v budove Múzea Ľudovíta Štúra na modranskom námestí, o hudobný doprovod sa postará Peter Tarkay.

Rámcový program a hostia:

14.30 Slávnostné otvorenie festivalu

Peter Tarkay – hudba

Agáta Petrakovičová, Daniela Tóthová, Veronika Šikulová, Peter Tarkay – hudba

15.00 – 15.45 – Prvý blok poézie

Erik Ondrejička, Ivica Ruttkayová, Ján Tazberík, Ján Zambor – Moderuje Andrea Makýšová Volárová

15.45 – 16.00 hudba

16.00 – 16.30 – Druhý blok poézie

Erik Groch, moderuje Michal Havran

16.30 – 16.50 – Tretí blok poézie

Petr Borkovec, Anna Sedlmajerová – moderuje Patrik Lančarič

16.50 – 17.00 – hudba