Literatúra v Radnici: Hra je literatúra, inscenácia a divadlo

18. februára 2019 to 18. februára 2019

SILVESTER LAVRÍK – dramatik, prozaik, publicista, divadelný a rozhlasový režisér, kultúrny a spoločenský komentátor.

Cíti sa rovnako komfortne pri písaní divadelnej hry, poviedky aj románu. Jeho široký tvorivý záber neobchádza ani detského čitateľa. Pod pseudonymom Hana Naglik napísal a ilustroval zatiaľ tri knižky, o ktorých sme besedovali nedávno v Malokarpatskej knižnici v Pezinku.

Narodil sa v Spišskom Štiavniku, po absolvovaní Pedagogickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Prešove pôsobil ako učiteľ slovenčiny a výtvarnej výchovy. Záujem o divadlo prejavil už počas učiteľovania založením amatérskeho divadelného združenia BáPoDi, v ktorom pôsobil ako režisér.
Neskôr vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU, a ako režisér pracoval v Slovenskom rozhlase, aj v divadlách v Brne, Prahe, Českých Budějoviciach, Trnave či v Martine. Ako umelecký šéf pôsobil v Mestskom divadle Zlín. Po odchode zo Zlína bol šéfredaktorom Rádia Devín, alebo projektovým manažérom ďalších okruhov Slovenského rozhlasu – Rádia Litera a Rádia Klasika.
Napísal desať divadelných hier, jeho hra Katarína získala prvé miesto počas udeľovania Cien Alfreda Radoka v roku 1996. Cenu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Za tvorivý čin roka dostal za hru Zátišie s matkou (1996). Tohto istého ocenenia sa spolu Karolom Horváthom dočkal aj v roku 1999 za úpravu textu Hájnikova žena. Prvé miesto s divadelnou hrou Uschni láska moja obsadil v súťaži Dráma 2000. Medzi ďalšie divadelné hry patria napríklad: Svety za dedinou (1999), Sota (2001), Valašské remazúry (2001), Žltá, žltá ľalia (2003).
Ako prozaik debutoval zbierkou poviedok Allegro barbaro z roku 2002. Po nej nasledovali Villa Lola. Zlodeji a o rok neskôr zbierka fragmentárnych prozaických textov pod názvom Perokresba.
Prvý román mu vyšiel v roku 2011 pod nevšedným názvom Zu, neskôr vyšiel román Naivné modlitby a s románom Nedeľné šachy sa opäť dostal do finálovej desiatky Anasoft Litery. V roku 2018 dostal Cenu Jána Johanidesa.

Silvester Lavrík bude hosťom Veroniky Šikulovej v Radnica café & wine 18. februára 2019 o 19.00 hod.

Vstup je voľný. Tešíme sa na vás milí hostia!

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.