František Hrtús: Na návšteve v Modre – výstava

21. mája 2021 to 10. septembra 2021

Výstava je predĺžená do 10/9/2021

S otvorením knižnice sme opäť sprístupnili aj našu malú výstavnú sieň. V spolupráci s Múzeom Ľudovíta Štúra sme pre vás pripravili výstavu obrazov Františka Hrtúsa, rodáka z Kysúc, ku ktorému sa hrdo hlási náš región, pretože väčšiu časť života prežil v Modre. Vychodil strednú školu v Liptovskom Mikuláši, pracoval v moravských baniach, absolvoval výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Trnave u Rudolfa Horňáka a Ladislava Čecha. Učil, žil a tvoril v Modre, kde sa aj inšpiroval modranskými zátišiami a zákutiami. Maľbe sa venoval popri zamestnaní. Po úspešných výstavách začal pracovať ako umelec v slobodnom povolaní. V jeho tvorbe možno rozpoznať dekorativizmus inšpirovaný ľudovým umením, od polovice sedemdesiatych rokov sa venoval realistickej krajinomaľbe, portrétu a zátišiu. V posledných rokoch života sa orientoval na prírodný detail. Obrazy znázorňujúce väčšinou malebný modranský chotár, vinohrady a vinohradnícke búdy zapožičalo Múzeum Ľudovíta Štúra.
Výstavu “František Hrtús: Na návšteve v Modre” otvoríme 21.5. 2021, tentokrát bez vernisáže.

Sprievodné slovo ku výstave v podaní výtvarníka Pavla Šima Juríčka si môžete vypočuť online na našej stránke.

Pavol Šima-Juriček pôsobí ako pedagóg na Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre. Je všestranným výtvarníkom, venuje sa kresbe, maľbe, grafike, sochárstvu, šperku, dizajnu, kreslenému humoru i kurátorskej činnosti, ilustroval 7 kníh. Svoje diela vystavoval doma i v zahraničí, napr. v Prahe, Rige, Krakove, Varšave, Budapešti, San Franciscu či Singapure.

Výstava bude sprístupnená na požiadanie do konca júna.