FELIBER POETRY: medzinárodný festival poézie

Medzinárodný festival poézie v Pezinku a Modre

Mestá Pezinok a Modra budú žiť dva dni poéziou! Nový medzinárodný festival poézie reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Prvý ročník sa uskutoční v termíne 29. 6. – 1. 7. 2017. Pozývame Vás na slávnostné otvorenie a na dva festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia.

Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Tibor Babiczky (HU),Ondřej Buddeus (CZ), Ján Buzássy, Ľubomír Feldek, Michal Habaj, Mila Haugová, Rudolf Jurolek, Veronika Kolejáková, Katarína Kucbelová, Zbigniew Machej (PL), Marián Milčák, Irena Šťastná (CZ).

Pezinská časť festivalu (piatok, 30. jún) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Ešte v predvečer festivalu (štvrtok, 29. jún) však v Malokarpatskom múzeu v Pezinku o 18.00 hod. otvoríme jedinečnú výstavu Druhý život slov, ktorú pod kuratelou Michala Murina autorsky pripravuje básnik Daniel Hevier. V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa na druhý deň popoludní od 16.00 h do neskorého večera budú konať besedy, autorské čítania, hudobné vystúpenia, ktoré ukončíme koncertom pezinskej skupiny Brajgel.

V Modre bude jedným z miest diania budova evanjelického sirotinca, v ktorej vyrástol Ján Smrek. V jeho priestoroch sa v sobotu medzi 16:00 a 18:00 hod. dozviete o literárnych a spoločenských aktivitách Jána Smreka a môžete si pozrieť prvý slovenský sirotinec (jeho autorom je D. Jurkovič). Festivalový deň bude až do večera pokračovať v priestoroch historickej radnice multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia.

Rámcový program a hostia:

PEZINOK

29. jún / 18:00 h / Malokarpatské múzeum v Pezinku

Slávnostné otvorenie festivalu a vernisáž výstavy Druhý život slov, vizuálna poézia a autorské knihy Daniela Heviera

30. jún / 16:00 – 22:00 h / prvý festivalový deň: Schaubmarov mlyn, Pezinok

Letný podvečer plný poézie, umenia a hudby
Moderuje Patrik Lančarič

• 16:00 – 16:50 h / Úvod
    Hostia: Ján Buzássy, Ľubomír Feldek, Miroslava Vallová, Veronika Šikulová / Hudba: Márius Kopcsay
  • 17:00 – 21:00 h / Autorské čítania, rozhovory, diskusia
    Interpretácia: Richard Stanke, Monika Haasová
    1. vstup / 17:00 – 18:10 h
    Hostia: Rudolf Jurolek, Marián Milčák, Tibor Babiczky (HU) / Hudba: Márius Kopcsay
    2. vstup / 18:10 – 19:40 h
    Hostia: Veronika Kolejáková,  Irena Šťastná (CZ), Ondřej Buddeus (CZ) / Hudba: Braňo Jobus
    3. vstup / 19:40 – 20:45 h
    Hostia: Zbigniew Machej (PL), Katarína Kucbelová, Michal Habaj / Hudba : Peter Tarkay
  • 21:00 Koncert skupiny BRAJGEL

Počas programu prebieha predaj kníh vydavateľstva Literárne informačné centrum.

MODRA

1. júl / 15:00 – 23:00 / druhý festivalový deň

15:00 h / Múzeum Ľudovíta Štúra, Modra
Vernisáž výstavy Lovci snov v ríši slov, reflexia literatúry vo výtvarnom umení

16:00 – 18:00 h / Evanjelický sirotinec, Modra
Modranský felibrista Ján Smrek a happening sadenie smreka
Účinkujú: Michal Habaj, Monika Kapráliková, Vladimír Petrík

16:00 – 23:00 h / Historická radnica, Modra
16:00 – 18:00 h / Poeticko-výtvarný workshop s Matúšom Maťátkom pre rodiny s deťmi
18:00 – 21:30 h / Festivalový večer plný poézie, hudby a umenia
Účinkujú: Ondřej Buddeus (CZ), Tibor Babiczky (HU), Mila Haugová, Rudolf Jurolek, Veronika Kolejáková, Katarína Kucbelová, Zbigniew Machej (PL), Marián Milčák, Irena Šťastná (CZ), Slam poetry / Recitujú: Ľubomír Bukový, Zuzana Polonská / Moderuje: Patrik Lančarič
21:45 h / Koncert skupiny LONGITAL

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner festivalu

Zmena programu vyhradená.

Hlavní organizátori: Malokarpatská knižnica v Pezinku / Literárne informačné centrum / Kultúrne centrum Modra
Partneri festivalu: Bratislavský samosprávny kraj / Mesto Pezinok / Malokarpatské múzeum Pezinok / ECAV Modra / Mesto Modra / Múzeum Ľ. Štúra Modra / Anasoft litera (literarnyklub.sk) / Slovenská národná galéria / Artforum Pezinok  / Homo Liber

Mediálna podpora: Rádio FM / TV Pezinok

Sobota zatvorené
    Mimo výpožičných hodín je možné vrátiť knihy do schránky na knihy na budove knižnice!